RUOKATIEDON HALLITUS VAHVISTUI UUSILLA TEOLLISUUDEN EDUSTAJILLA

RUOKATIEDON HALLITUS VAHVISTUI UUSILLA TEOLLISUUDEN EDUSTAJILLA

24.11.2017
Ruokatieto Yhdistyksen vuosikokous valitsi tänään toiminnanjohtaja Antti Sahin tuottajajärjestö MTK:sta jatkamaan hallituksen puheenjohtajana vuoden 2018. Varapuheenjohtajaksi nousi Jyrki Karlsson, HKScanin Suomen markkina-alueesta vastaava johtaja.

Uusiksi jäseniksi hallitukseen valittiin Apetitin toimitusjohtaja Anu Ora, Atrian markkinointi- ja tuotekehitysjohtaja Sanna Päällysaho, Keskon ketjujohtaja Ari Sääksmäki, Ravintoraision kaupallinen johtaja Juha Helokoski ja ruotsinkielisen tuottajajärjestö SLC:n toiminnanjohtaja Jonas Laxåback.

Ruokatiedon hallitus vuonna 2018

Ruokaliiketoiminnan johtaja Anu Ora, Apetit Ruoka Oy
Johtaja Sanna Päällysaho, Atria Suomi Oy
Toimitusjohtaja Jukka Pehkonen, Famifarm Oy
Toimitusjohtaja Markus Hellström, Fazer Leipomot Oy
Professori Piia Jallinoja, Tampereen yliopisto
Johtaja Jyrki Karlsson, HKScan Finland Oy
Ketjujohtaja Ari Sääksmäki, Kesko Oyj                                 
Toiminnanjohtaja Antti Sahi, Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry                           
Talouspäällikkö Juhani Lehto, Pellervo-Seura ry   
Kaupallinen johtaja Juha Helokoski, Raisio Oyj             
Johtaja Ilkka Alarotu, SOK
Toiminnanjohtaja Jonas Laxåback, Svenska Lantbruksproducenternas Centralförbund SLC rf
Johtaja Rauno Hiltunen, Valio Oy                               
Yrittäjä Teppo Ylä-Hemmilä, Viipurilainen Kotileipomo Oy

Ruokatiedon tehtävänä on edistää suomalaista ruokakulttuuria ja kotimaisen ruokaketjun tunnettuutta ja kilpailuetua. Tärkein tavoite on, että yhdistyksen hallinnoima Hyvää Suomesta -merkki tunnistetaan merkittävimpänä suomalaisesta ruuasta kertovana merkkinä. Toiminnan painopiste on tulevalla kaudella viestinnässä, jota tehostetaan yhteistyössä Hyvää Suomesta -merkkiin sitoutuneen jäsenkunnan kanssa. Vuonna 2018 juhlitaan Hyvää Suomesta –merkin 25-vuotistaivalta.

Lisätietoja:

TIINA LAMPISJÄRVI
Toiminnanjohtaja
Ruokatieto Yhdistys
040 722 2424
tiina.lampisjarvi@ruokatieto.fi